Active Beauty
Päť tipov, ako s deťmi tvoriť a majstrovať
Text: Caroline Essl, Eva Pohn

Pokyny bokom

Päť tipov, ako s deťmi tvoriť a majstrovať

Rodičia majú tendenciu dávať deťom pri kreatívnom vyrábaní konkrétne pokyny. To ale vôbec nemusia: deti len tak prekypujú kreativitou a milujú, keď ich nechávame vyžiť sa do sýtosti. Náš návrh: Poriadne sa oblečte a vyrazte do najbližšieho lesa. Čaká tam na vás množstvo vecí, ktoré poslúžia ako dokonalý materiál na dielničky. Šup s nimi teda do krabice s pomôckami na dielničky a už len sledovať svoje ratolesti, ako sa kreatívne realizujú.

Tvorivé dielne deťom prospievajú, cibria ich zmysly, jemnú motoriku a tiež kreativitu. Kreativitu najmä v tom prípade, ak deti necháte, aby kreovali a tvorili sami, bez pokynov od vás. Skôr ako deti začnú tvoriť, zabezpečte im potrebný materiál, ideálne udržateľný a prírodný. Takže vybehnite so svojimi ratolesťami do prírody, na polia, lúky a do lesa a poriadne sa rozhliadnite dookola. Uvidíte, vy aj vaši malí umelci tam nájdete veľmi rýchlo presne to, čo na tvorivé dielničky hľadáte. Okrem toho je oveľa zábavnejšie použiť prírodné materiály a oživiť ich poriadnou dávkou fantázie ako kupovať v obchode na tvorivé majstrovanie už hotové materiály.

Udržateľné a kreatívne tvorenie s deťmi: päť tipov

Vedeli ste, že pri vyrábaní s deťmi by ste mali šetriť nielen pokynmi, ale aj pochvalami? Poradíme vám, ako pri kreatívnom a udržateľnom tvorení na jeseň s deťmi postupovať správne:

Tip 1: Nechajte deti tvoriť

Aj keď to už pravdepodobne poznáte zo škôlky: Deti pri vyrábaní nepotrebujú vždy presné inštrukcie a veru nepotrebujú ani to, aby mamina a ocino pri nich vždy sedeli. Návody na tvorivú výrobu nechajte pokojne zavreté v skrinke a nechajte deti, nech sa oddajú fantázii. Podporíte tak v nich kreativitu a samostatnosť. A kto kedy povedal, že žaba musí byť zelená alebo že dom nemôže mať krídla? Tešte sa veru, čo z toho celého vznikne!

Tip 2: Majte krabicu so všetkým potrebným

S deťmi si pred plánovaným tvorením nazbierajte prírodný materiál – môžu to byť malé vetvičky a konáriky, listy, gaštany, žalude alebo kamienky. Šup s nimi do krabice! Samozrejme, nesmú chýbať základné veci, bez ktorých sa zrejme nepohnete, napríklad papier, ceruzky, lepidlo a nožnice. Obľúbenými pomôckami sú aj krabičky od vajec, tégliky od jogurtov, rolky toaletného papiera či gombíky. Deti často fascinujú práve tie najbanálnejšie veci.

Tip 3: Plány-neplány

Dajte tentokrát zbohom prísnej rutine – vyrobiť, upratať a vystaviť. Prečo by sa deti pre zmenu nemohli s tým, čo vyrobili, aj zahrať? Pri hre možno prídu deti na to, čo na svojom diele vylepšiť. Je fajn, ak všetky „nástroje a pomôcky“ po vyrábaní hneď neodložíte.

Tip 4: Návrhy áno, očakávanie nie

Ak sa chce vaša ratolesť bezpodmienečne vrhnúť na výrobu líšky a spýtavo sa na vás pozerá, potom jej samozrejme dajte pár tipov, ako na to. Či už dieťaťu ukážete obrázok líšky vyrobenej z papierového taniera alebo mu približne vysvetlíte, ako to má spraviť – ani pre rodičov by nemali existovať žiadne fixné pravidlá. Dôležité je len jedno: Nemať prehnané očakávania. Ak sa z líšky odrazu vykľuje králik alebo niečo nedefinovateľné, aj to je prejav kreativity, takže je to úplne v poriadku.

Tip 5: Dodajte deťom sebadôveru

Samozrejme, že veľmi ostré nožnice alebo permanentné fixky nemajú v detských rúčkach čo robiť. Malí majstri by však mali mať poruke vždy špeciálne detské nožnice, lepidlo a tiež farebné ceruzky. Veď čo by to bolo za tvorivú slobodu bez užitočných nástrojov? A nebojte sa, svojim deťom môžete pokojne dôverovať. Maličké nehody sa môžu pokojne stať nielen pri vyrábaní, ale aj pri hre v záhradke – to proste k objavovaniu sveta patrí.